http:www.yenidogruhaber.com
 

Milli Eğitim Bakanlığına Yönelik aspragas habere cevap: "Kitap okutuyoruz"

Sosyal medyada, Cahit Zarifoğlu'nun "Bir Değirmendir Bu Dünya" isimli deneme kitabının Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un talimatıyla toplatıldığına ilişkin çıkan haberlerin yalan olduğu ortaya çıktı. Hem Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamayla hem de Bakan Ziya Selçuk sosyal medya paylaşımıyla iddiaları yalanladı. Ancak sosyal medya tepki çeken bu olay nasıl yaşandı, neler oldu, Bakan Selçuk neden hedef tahtasına oturtuluyor kamuoyu merak ediyor.

Sosyal medyada tepki çeken olan nasıl gerçekleşti?

Bakan Ziya Selçuk henüz göreve gelmeden önce Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü 26.03.2018 tarihli kararıyla Çanakkale ilinde gerçekleştirilecek olan kitap okuma seferberliği kapsamında komisyon kuruldu. Komisyonun okunmasını tavsiye ettiği eserler; Cemil Meriç - Bu Ülke, İskender Pala – Şah ve Sultan, Doğan Cüceloğlu – İçimizdeki Çocuk, Cahit Zarifoğlu – Bir Değirmendir Bu Dünya, İbrahim Naci – Allahaısmarladık olarak seçildi. Okuma seferberliğinin başlamasının hemen ardından Zarifoğlu’nun kitapta kullandığı bazı ifadeler polemik konusu haline geldi. Aleyhte çıkan haberler sonucu konunun siyasi bir boyut almasını istemeyen Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü de 25.09.2018 tarihinde yeni bir komisyon marifetiyle kitabın değiştirilmesi kararını alarak Cahit Zarifoğlu’nun kitabı yerine Kemal Tahir’in Esir Şehrin İnsanları kitabının okunmasını tavsiye etti.

Bakanlık’tan Açıklama

Medyaya yansıyan,  Cahit Zarifoğlu’nun “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitabıyla ilgili haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. 

BAKAN SELÇUKLA UĞRAŞANLAR ASLINDA HÜKÜMETİN BAŞARISIZLIĞINA UĞRAŞANLAR:

Edebiyatımızın değerli isimlerinden Cahit Zarifoğlu’nun “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitabının toplatılması ve yasaklanması söz konusu değildir. Medyaya yansıyan gelişmeler Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Kitap Okuma Etkinliği”nin tavsiye kararıyla ilgili olup konu ayrıca incelenmektedir. 


Bakan selçukla uğraşan bir kesim aslında hükümetin başarısızlığı için büyük çaba sarf eden ve güya kendine islamcı süsü veren gruplar. Bunlar belli isimleri genel ve yerelde hedef haline getirerek hükümete güç kaybettirme amacı taşıyan zavallılar. 

Milli eğitimin hedef seçilmesinde özel amaç ise eğitimin öneminden kaynaklanıyor. Bu zavallılara diyoruz ki yazarı çok seviyorsanız alın siz okutun ama onu yapmazlar. Yazarın arkasına sığınar alçaklık yapmayı kendileri için daha uygun görürler. 

Milli eğitim Bakanı "Biz kitap yasaklamıyoruz kitap okutuyoruz. Bunun bilinmesinde yarar var." Dedi.

Bakanın sosyal medyadan yaptığı açıklama aşağıda: 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI