http:www.yenidogruhaber.com
 

Binlerce protestocu, Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro - ve kendi ilan ettiği geçici halefi Juan Guaidó’yu desteklemek için Venezüella’nın başkenti Caracas’ın sokaklarına indi.

Venezuela krizi: Caracas'ta düzenlenen rakip protestolar


Binlerce gösterici Venezüella Cumhurbaşkanı Maduro'nun gitmesini istedi - ama diğerleri ona destek verdi

Binlerce protestocu, Cumhurbaşkanı Nicolás Maduro - ve kendi ilan ettiği geçici halefi Juan Guaidó’yu desteklemek için Venezüella’nın başkenti Caracas’ın sokaklarına indi.

Bay Guaidó, ülkenin muhalefet hareketinin "sokaklarda devam edeceğini" söyledi. Bay Maduro, destekçilerine Venezuela'nın tek başkanı olduğunu söyledi.

Bay Guaidó geçen ay başkan olduğunu açıkladı ve ABD ve birkaç Latin Amerika ülkesi tarafından desteklendi.

Rusya ve Çin, Cumhurbaşkanı Maduro'yu geri döndü.

Beklenti, Maduro’nun ikinci bir dönem için yemin ettirilmesinden günler sonra başladı, birçok muhalefet liderinin yargılanmadığı, cezaevinde ya da boykot ettikleri için itirazda bulunan seçimler sonrasında

Venezuela Ulusal Meclisinin başkanı Bay Guaidó, anayasanın cumhurbaşkanının gayrı resmi olarak kabul edilmesi durumunda geçici olarak güç almasına izin verdiğini söyledi.

Resim telif hakkıREUTERS
Resim yazısıBay Guaidó taraftarlarını protesto göstermeye devam etmeye çağırdı

Son gelen hangisi?

Başkent Caracas'taki binlerce destekçiye hitaben konuşan Guaidó, protestocularının destekçileri "özgürlük" elde edene kadar devam edeceğini söyledi.

Ancak, Maduro yanlısı bir kalabalık, selefinin sosyalist lideri Hugo Chavez'in gücünün yükselişinin 20. yıldönümünü kutlamak için toplandı. Bay Maduro, uluslararası medyayı hükümet yanlısı destekçilerin gösterilerini göstermeyerek [görünmez hale getirmekle] suçladı.

Rakip protestolar, büyük Avrupa ülkeleri tarafından yeni cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilan etmek için Bay Maduro'ya verilen son tarihten bir gün önce geldi - aksi takdirde Bay Guaidó'yu tanıyacaklardı.

Askeri desteğin, Maduro'nun iktidarda kalması için çok önemli olduğu görülüyor. Cumartesi günkü mitingde birçok taraftarın hükümet milislerinin haki üniformalarını giydiği görüldü.

Resim telif hakkıAFP
Resim yazısıBay Maduro, muhalefetin darbe yapmaya çalıştığını söyledi

Protestoların önünde, üst düzey bir Hava Kuvvetleri generali, Guaidó'ya çevrimiçi yayınla destek verdiğini açıkladı .

Gücün stratejik planlama başkanı Gen Francisco Yanez, diğer askeri üyelerini defektte kendisine katılmaya çağırdı. Mesajın ne zaman veya nerede kaydedildiği belli değil.

Buna karşılık, Hava Kuvvetlerinin yüksek emri onu ihanet etmekle suçladı .

Ancak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ülkenin ordusunun geri kalanını Gen Francisco Yanez ile güçlerini birleştirmeye çağırdı.

Bu arada Bay Guaidó, Maduro'yu atma desteğini kazanmak için ordu ile gizli görüşmelerde bulunduğunu söyledi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI