http:www.yenidogruhaber.com
 
M. Kutay TUNÇBİLEK
haber@yenidogruhaber.com
İŞLETMELERİMİZ VE DIŞ TİCARET
18/12/2018
   Türkiye, 2017 yılında yüzde 7,4 ile OECD içinde en yüksek büyümeyi yakalamıştı. OECD ülkelerin o yılki ekonomik çabaları Türkiye’nin altında kaldı. 2018 yılında ise Türkiye için dış ekonomik çevrelerce bir takım uyarılar yapılmıştı.

   Türkiye’nin sıcak çatışma alanlarına komşu olması, Dünyadaki siyasi rekabetin yoğunluğunun artması, ortaya çıkan yeni dengeler ve denklemler çerçevesinde yaşanabilecek gelişmeler hesaba katılarak bu düşünceler paylaşılmıştı. Fakat Türkiye’nin siyasi ve ekonomik dinamikleri yeterince iyi değerlendirilmediğinden Dünya ve ekonomik derecelendirme kuruluşları yanıldı. Türkiye 2018 yılını kendi beklenti ve hedeflerine yakın olarak tamamladı denilebilir.

   Bu çerçevede her türlü saldırı ve risklere rağmen 2018 yılında ekonomimiz küçülmedi büyüme ile tamamlayacağı gözüküyor.

   2019 yılı ekonomik beklentileri ise tüm dünya için önemli riskler içeriyor. Dünya ekonomik çevrelerinin yayınladıkları raporlara bakıldığında bu açık biçimde görülmektedir. Gelecek Dünya ekonomilerinin tamamı için daha sıkıntılı görülüyor.

   2019 yılı için beklentilerin hükümet programında da görüleceği gibi iç tüketimin kısmen azalacağı varsayımı ile Türkiye ekonomisinin ihracatla büyümesi hedeflenmiştir denilebilir. O halde iç taleple ayakta duran firmalarımızın önümüzdeki yıl daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Kendi sektörlerine ve işletmelerine ilişkin tahmin ve beklentilerini ne denli doğru biçimde şekillendirirlerse o derece sıkıntısız bir yıl yaşarlar. Değilse kendileri için oldukça sorunlu bir yıl kapıda bekliyor.  

   Artık dünyada alışkanlıklara bağlı işletme yönetim dönemi bitmiştir. Hayat çok dinamik hale geldiği için işletmecilikte sürekli ve düzenli yenilenmesi gereken daha dinamik bir yapıya bürünmüştür. Aylık güncelemeler yerine haftalık güncelemeler işletmelerde gerekli hale gelmiştir.

   Her birimin ayrı ayrı işletmeye katkıları hesap edilmeli verimli olmayan birimlerin çalışma ve iş alışkanlıkları iş akış şemaları gözden geçirilmeli ve revize edilmelidir.

   Dünya ticaret savaşlarının yaşandığı günümüzde işletmelerin bu ticaret anlayışından etkilenmeyeceğini düşünenleri için gelecek hiçte parlak olmayacaktır. Bunun bilinmesinde fayda var.

   İşletmelerimiz nitelikli ve kaliteli olmayan çalışanlarla bir yere varamaz. Dolayısıyla işletme içi eğitimler kadar çalışanların taze bilgilerle donatılması günümüz için daha önemli hale gelmiştir. 

   Artık işletmecilikte "yaşayıp göreceğiz" diyenler beklentilerinden daha ağır bedeller ödeyecekler.

   Bizden hatırlatması.


200 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KREDİ KARTI BORÇ YAPILANDIRMASI SEVİNCİM - 10/01/2019
Benim kartım yok efendim.
BANKALARIN TUTUMU - 24/12/2018
Konut kredilerindeki düşüş
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI