http:www.yenidogruhaber.com
 
Ahmet Sıvacı
sanatlasanat@hotmail.com
MEHLİKA SULTANA ÂŞIK GENÇLER
02/01/2019


Yahya Kemal’in ünlü bir şiiri vardır bilirsiniz. “ MEHLİKA SULTAN “.. Bakın bu uzun ve anlamı dünyalara sığmayan şiirin  bazı dörtlükleri şöyle;

“ Mehlika sultan’a aşık yedi genç

Gece şehrin kapısından çıktı

Mehlika Sultan’â aşık yedi genç

Kara sevdalı birer aşıktı “

Mehlika Sultan’ı çok iyi tanırsınız..

Onun, Osmanlının son dönemlerinden sonraki kara bahtını da ,ona kara sevdalı olan gençleri de çok iyi bilirsiniz.. Onları  Çanakkale’den, Sarıkamış’tan, Anadolu’dan hatırlamanız gerekir.

Biraz daha gerilere giderseniz  Selçuklu’dan, daha da gerilere giderseniz, Göktürkler ’den, Uygurlar’dan, hatta Hunlar’dan  iyi tanır, iyi bilirsiniz onları..

Onları, asla bitmeyen, asla bitmeyecek,Haçlı seferlerinden hatıra kalmış kanlı ellerinden, barut kokulu  nefeslerinden, riyakar gülüşlerinden tanırsınız..

Bu öyle bir aşk ki ( ! )

Tarih boyunca ve günümüzde sadece  Mehlika Sultan’a karşı duyulmuş ve duyulmaya devam ediyor. Paylaşma ve parçalama sadece Mehlika Sultan için..

Çarlık Rusyası’nın başını çektiği  ve İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan gibi kara sevdalı, hülyalı gençlerin tek amacı, tek ideali Mehlika Sultan’a sahip olmak..

Çok mu güzel ? Belki.

Ama o Dünyanın en stratejik bölgesi olan üç kıtanın düğümlendiği topraklar üzerinde olması yok mu! İşte o çıldırtıyor kara sevdalı gençleri..

Sultan İkinci Abdülhamid’in ;

 “ Atalarımız çadırlarını, Avrupa sırtlanlarının geçit alanına kurmuşlar.  Bu sebepten rahat bırakmıyorlar bizi ifadesinde olduğu gibi;

Sadece bu mu neden? Hayır.. Ben inanmıyorum. Bu sadece temel nedenlerden biri..

Ne rosa ‘da, ne Marya ‘da, ne Helena’da olmayan, asırlardır  sadece Mehlika Sultan’da bulunan huzursuzluğun asıl nedeni onun hayat ve bağımsızlık hakkı..

Onun dillere destan güzelliği ile, güçlülüğü ile, tarihe nam salmış şanı ile, Türk adı ile can yakması..

Kara sevdalıları için, belalıları için tehlike oluşturması..

Daha dün kardeşleri olan, birer parçası olan Arapların bile ona ihanet etme gafletinde bulunarak İngiltere, İtalya ve Fransa’nın hizmetçisi, cariyesi olmaları.

Tıpkı Cezayir gibi..Tıpkı Irak gibi.. Tıpkı Filistin gibi..

Katran karası petrolden kazandığı milyar dolarları, İsviçre bankalarına yatırarak onların kan damarlarını beslemek zorunda kalan mukaddes toprakların sözde bekçileri gibi..

“ Hepsi sırtında aba, günlerce

Gittiler içleri hicranla dolu

Her günün ufkunu sardıkça gece

Dediler: “Belki son akşamdır bu"

Mehlika Sultan’ın kara sevdalıları öyle beklediler ki Çanakkale’de hüsrana uğramalarından sonra, ayakta kalmış tek Türk Güzeli olan Mehlika Sultan’dan geçici olarak, daha doğrusu paylaşamadıklarından çekip gittiler.

Ama arkalarında hainler bırakarak.. Din adı altında ihanetler bırakarak..

Vatan kavramını dinden öte bir şey sayan düşünceler, yerli işbirlikçiler bırakarak..

Nam-ı diğer vatan olan Mehlika Sultan için kanını, canını feda edecek gerçek aşıkları, gerçek kara, kapkara sevdalıları ırkçılıkla, kafatasçılıkla suçlayacak fikirler bırakarak..

Oysa bilmediler ki, Mehlika Sultan demek, bayrak demek.. Özgürlük demek. Din demek. Özgürce Allaha yakarış demek..

Ar, namus demek. Kişinin kara ekmeği, kuru soğanı, heyecanı demek..

Ve Mehlika Sultan, Türklük demek..

Ve Mehlika Sultan, vatan sevgisi imandan demek..

Mehlika Sultan’a Dünya aşık..

Oysa Mehlika Sultan, Türk adından utananlara bile aşık. .Biri olmazsa biri daha diyebilenlere bile aşık.. Kendisini sıradan bir güzel görme cehaletinde bulunanlara bile..

Keşke ırzını namusunu Mehlika Sultan’ın koruduğunu bilebilselerdi.

Sanırım bunu sadece rahmetli Yahya Kemal anlayabildi..

 

 273 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HOCALI KATLİAMI UNUTULMAYACAK - 20/03/2019
Amaçları uğruna her türlü terörü, akıl almaz işkenceleri, insanlığın utanç duyacağı katliamları, etnik temizlikleri yapmaktan çekinmediler.
SEVGİLİLER GÜNÜ KOMİKLİĞİ - 14/02/2019
Aslında kimsenin kimseye âşık olduğu sevdiği falan filan kimsenin umurunda değil. Esnafın yüzü gülüyor böyle günlerde. Özellikle çiçekçilerin. Keşke her gün olsa.
KARADENİZ HEP ÇIRPINACAK! - 25/01/2019
Sözleri de, müziği de içimdeki kabuk bağlamış yaralardan incecik kanın sızmasına neden olur. Tıpkı “ Yemen Türküsü” gibi. “ Çırpınırdı Karadeniz / Bakıp Türk’ün Bayrağına / Ah! Ölmeden görseydim / Düşebilsem toprağına”
HANGİ DİN BAĞI? - 09/01/2019
Suudilerle aramız limoni.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.53595.5581
Euro6.13716.1617
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI