http:www.yenidogruhaber.com
 
M. İlyas SUBAŞI
muhsinilyas@gmail.com
SEYİT AHMET ARVASİ
10/01/2019

   Dünyada iki Türk kalsa birisi benim diyen merhum Abdulhak Arvasi'nin terbiyesini alan güç bir şahsiyet olan Seyit Ahmet Arvasi bu ülke için bir değerdi. 


   31 Aralık 1988’de kaybettik kendisini. Henüz 56 yaşındaydı, çok verimli bir çağdır bu yaş dilimi. Önemli eserler vermeye başlamıştı. Siyasetten uzak, kültürle iç içe, imanın ve aksiyonun adamıydı. Sevdiğini Allah için seven, nefret ettiğinden Allah için nefret eden bir mizaca sahipti. Zaman zaman aynı gazetelerde, aynı dergilerde birlikte yazdık. Soyadı onun için bir ideal armasıydı. Türkiye’nin güçlenmesi, büyümesi, çok daha ileri noktalara taşınabilmesi için sürekli düşünce üretti. 


   Arvasilerden tanıdığım insanlar vardı, hepsi melek tabiatlı adamlardı. Kimseyi incitmediler, kırmadılar, itiraz ettiklerine bile saygılı bir dille karşı çıktılar. Bu bir soy kültürü meselesiydi demek ki. Bu aile böyle bir kaynağın mahsulüydü. Beslendiklerie ana damar "Dünmyada iki Türk kalsa birisi benim", diyen; merhum Abdülhakim Arvasi hazretleriydi. 


   Bugün Türkiye’de ‘meselesi ülkesi’ olan bu tür aydınlara o kadar çok ihtiyacı var ki. Ölümünü öğrenince, bulunduğum yere yaslandım, uzun bir dönem sessiz ve duygusal bir atmosfer içerisinde kaldım. Necip Fazıl’ın “Durun kalabalıklar bu cadde çıkmaz sokak”, ifadesini, O, bir başka üslupla dillendirdi. Kitabının adını “Size Sesleniyorum” diye koydu. Seslendiği insanlara, ülkeyi sevmeden ülkeyi ayakta tutamayacağını anlattı. Siyasi kargaşaya yakasını kaptırmaan, ülkemizin ve insanımızın ufkunu genişletmeyi hedef edindi. Farklılıkları çatışmaya dönüştürmek isteyenlerden uzak durdu. Bunu zenginliğe dönüştürmenin yollarını aradı. Özellikle “Doğu Anadolu Gerçeği” bizim bürokrasi tavrının beslenmesi gereken bir kitabıydı. Ne yazık ki, pek fark edilemedi ve Doğu Anadolu silahların ateşinde bırakıldı.


   Ölümünün üzerinden 30 yıl gibi uzun bir zaman geçti. Ancak bende Merhum her zaman yeni bir sestir. Kendisine rahmet diliyorum.321 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ADAM ATATÜRK SATIYOR, ALIR MISINIZ? - 04/02/2019
Kimsenin yazdığına, yayınladığına karışmak gibi bir hakkımız yok. Ancak, bu ülkede kendinden olmayanlara saldırma aracı olarak gördükleri yayınlar üzerine konuşurken, böyle bir kitaba 2.500 lira gibi bir parayı ödemeleri, acaba Atatürk sevgisinden mi
“BU NESLİN HİÇ Mİ KUSURU YOKTU?” - 20/01/2019
insanlar aramızdan çekilmiş olmasına rağmen, düşünceleri hala ayaktadır.
‘YEDİ GÜZEL ADAM’ MI, ‘YEDİ ÖZEL ADAM’ MI? - 14/01/2019
Cahit Zarifoğlu; ‘Yedi Güzel Adam’ diye bir kavram ortaya attı.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI