http:www.yenidogruhaber.com
 

M. Kutay TUNÇBİLEK

M. Kutay TUNÇBİLEK
haber@yenidogruhaber.com
KREDİ KARTI BORÇ YAPILANDIRMASI SEVİNCİM
10/01/2019

 

                Açıkçası böyle bir uygulamanın yürürlüğe gireceğini duyunca müthiş bir sevinç duydum. Çeşitli ödeme araçları ASİV (siz bun tersten de okuyabilirsiniz)   ve mostır kart karşısında Türk lirasının daha güçlü olmasına hizmet edecek bir uygulamanın ilk ve en önemli adımı olarak gördüm.

                Ülkemize karşı emperyalist güçlerin uyguladığı en köklü yaptırımlardan biri daha devre dışı bırakılma ihtimali belirdi. Onun için sevinç duydum.          

Sevindim zira sırt üstü yatarak benim ülkemin insanının ürettiği değerlerden kazan sağlayıp bu kazancı yine benim ülkemin aleyhinde kullanan bu mekanizmanın önemli biçimde sistemin dışına çıkartılmasının adımı diye gördüm.

                Troy kartların yaygınlığına da başlangıç teşkil edecek bu uygulama girişim olarak bizce ayakta alkışlanması gereken bir hareket noktası.

                Troy ve visa master kart ne demek?

                Troy kart Türkiye Bankalar kart merkezi tarafından üretilmiş ve bankacılık sistemi içerisine dâhil edilmiş milli kredilendirme ve ödeme aracımızdır. Kısaca TROY  olan deyimin uzun adı “Türkiye Ödeme Yöntemi” ifadesinin Türkiye’nin TR’si Ödemenin O’su Yönteminde Y’sinden oluşan bir kısaltma deyin ve ödeme aracı.

           O halde ASİV ve mastır kart nedir?


         VİSA bir ABD markasıdır. Bank of America Fresno Kaliforniyada 1958 yılında Visa Bank of America kredi kartını tanıttı.


              Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri dışında lisanslama alanında dünya çapında bir ağ oluşumu başladı. Kanada, Amerika dışında bu sistemi kullanan ilk ülke oldu ve onu Fransa takip etti.


               1970 yılında Bank of America sistemin kontrolünü bıraktı ve 1974 yılında çok uluslu bir şirket lisansları yönetmek ve tüm Bank America kart programını uygulamak için oluşturuldu.

IBANCO şirket adı, VISA (Visa International Service Association) olarak değişti. Bu işlemlerin sonucu olarak Visa Electron kart ortaya çıktı.

Çoğu kişinin cüzdanında taşıdığı kartlarda bulunan Visa, dünyanın en çok kullanılanıdır ve kredi kartı ile yapılan her alışverişte Visa şirketine her alışveriş belli bir yüzde oranında ödeme yapılır.

Yani bizim üzerimizden bizim kazancımızla ve bizim kaynak fedakârlığımızdan emperyalist giçlere kaynak aktaran bir sistemin ön adları bazı isimler. Yani milli kart TROY’un düşmanı, rakibi rekabet edilmesi gereken birer markalar.

Şimdi gelelim kimi ülkelerde kimi uygulamalara… Düşünün ki TROY kart ABD’de tüm bankalarda sürekli pazarlanan bir kart. Bütün ABD vatandaşlarının cebinde TROY kart var. ABD’liler üretiyor, satıyor TROY kart ABD’den para kazanıyor.  Sonra bu kazandığı paranın geliri ile ABD’bankalarından Türk LİRASI satın alıyor. TL. 80 milyon Türkiye’de 192.2 milyon kart kullanılıyor.

Ülkemizde istatistiklerin verdiği bilgilere göre kart başı aylık harcama tutarı 532TL. Çarpı 192,2 milyon ile bunu çarpınca aylık harcama çıkar yıllık harcama ise bu çıkan rakamın 12 ile çarpılması ile bulunur. 102.2 milyar TL. Aylık harcamayı kartla yapıyoruz. 1.2 tirlyon lira kartla harcamadan elin adamı para kazanıyor.

                Şimdi bu kredi kartları borç yapılandırması adı altında bütün yabancı kartların kırılıp bankalara iade edilmesi ve hepsinin TROY karta çevrilmesi sağlanabilir buna seviniyorum.

                Ülkemde iyi şeyler yapılınca müsaadenizle sevineyim olmaz mı? Sevincimi siz kursağımda koymayın tüm yabancı banka kartlarını sizde kırın atın lütfen. Ben mi? Benim banka kartım yok efendim. 214 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BANKALARIN TUTUMU - 24/12/2018
Konut kredilerindeki düşüş
İŞLETMELERİMİZ VE DIŞ TİCARET - 18/12/2018
2019 yılı beklentileri
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI