http:www.yenidogruhaber.com
 
Selim TUNÇBİLEK
selimtuncbilek@yenidogruhaber.com
CEHALET KUTSANIYOR
28/01/2019

 

 

Mustafa Kemal Atatürk bu toplumun tamamının ortak değeridir. Bu yüce milletin sevgili ve kıymetli evlatlarından biridir. Ona karşı bu toplumun sorumlulukları ve ödemesi gereken vefa borcu vardır.

Türklüğün önemli kalelerinden Türkiye Cumhuriyetini kurarak sağlam temeller üzerine inşa etmesi onun en büyük eserlerinin birincisidir. Devletimiz ve vatanımız üzerine gösterilen hassasiyetin temelini bu düşünceler oluşturur.

Mustafa Kemal Atatürk’te her kişioğlu gibi önce bir insandır. Ama önemli bir dehadır. Lakin insan olmanın getirdiği kusurlar onda da vardır. Atatürk kusurlardan münezzeh bir insan asla değildir. O bu topluma aklı ve ilmi esas alan bir yaklaşımla hayata ve olaylara bakmayı önermiş tarihi bir kıymetimizdir.

Atatürk’ün bize bırakılmış olduğu önemli eserlerden biri de Nutuk adlı kitabıdır. Nutuk ülkemizde yıllardır satılmaktadır. Fiyatı da yaklaşık olarak dokuz liradır. Bu değerli vatan evladının yazdığı önemli kitap bu ülkede yıllarda dokuz liraya satılırken onu anlattığını iddia eden polemik yazarı bir gazetecinin kitabı iki bin beş yüz liradan satılmaktadır. Bir kitaba iki bin beş yüz lira fiyat konulabilir. Bunda abes bir şey yoktur. Lakin bu kitabın bir dakika içinde satılmasında bir tuhaflık vardır. Normal olmayan bir şeyler vardır.

Mesele Atatürk’e sahip çıkmak olsa onun eseri Nutuk’un bu kitaptan daha çok ilgi ve saygı görmesi gerekir.  Gerekli saygıyı da zaten görmektedir. Her evde Nutuk bulmak mümkündür. Ayrıca Atatürk üzerine yazılmış ciddi, kaynak niteliğinde kıymetli eserler bu ülkede yazılmıştır. Onlara gösterilmeyen alakanın bu kitaba gösterilmesini öğrenme, anlama, kavrama, bilgi edinme, okuma arzumuzla izah edilmesi mümkün müdür? Sanmam. Okumak, anlamak, kavramak, bilgi edinmek niyeti olanların zaten ciddi kitapları okudukları bir gerçektir. Polemik yazarı bir gazetecinin yazdığı kitabın böylesine genel toplumsal davranışlarımızdan farklı biçimde bir sahiplenmeye yol açması incelenmesi gereken özellikler taşıyor. Ayrıca polemik yazarının kitabının sunum biçimi de üzerinde önemle durulması gereken ögeler içeriyor.

Polemik yazarının kitabı adeta kutsanıyor. Dolayısıyla cehalet kutsanıyor. Buna rıza göstermemiz, onay vermemiz akıl sahibi olmamızla çelişir. Bu nedenle toplumda akıl sahibi her kesinden insanlar bu vakaya önemli tepkiler vermişlerdir. Tepkilerin büyük bir kısmı da haklı olarak kendini “Kemalist” olarak tanımlayan kesimden gelmiştir. Atatürk’ün ticari bir meta haline dönüştürülmesine kimse tepkisiz kalamaz. Kalmamalıdır.

 Atatürk’ü kendine siper ederek bu toplum içinde Atatürk siyasi araç ve rant kapısı haline getirilmemelidir. Toplumda Atatürk üzerinden başka bir kesim üzerinde düşmanlık körüklenmemesine sessiz kalınmamalıdır. Bu yolla Atatürk’ün toplumun ortak değeri olmaktan çıkarılma tuzağına düşmemeliyiz.

Toplum olarak ortak değerlerimiz üzerinden düşmanlıklar üretilmesine ortak değerlerimiz üzerinden kavga ve tarafgirlik yaratılmasına rıza göstermemiz mümkün olamaz.

Şarlatanlar her toplumda olur. Bizde de vardır. Bize düşen bu şarlatanların önümüze döşediği süslere kanarak tuzağa düşmemektir. Kimse milleti bu tuzağa düşüremez.  Pahalı oyunlarınızın bedelini bu milletin düşmanları sizler ödersiniz. Bizden hatırlatması…198 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İSTANBUL’DA SEÇİMLER NİÇİN YENİLENİYOR? - 15/05/2019
İstanbul ilimizde vatandaşlarımız büyükşehir belediye başkanının belirlemek için 23 Haziran’da tekrar seçime gidecek. Hukuki bir süreç olan bu sonuca yani seçimlerin yenilenmesi kararına nasıl geldik bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
İYİLİKTEN YANA İNSAN YETİŞTİRMEK - 03/05/2019
Kalıcı kimliğim Selim Tunçbilek ve yazdıklarımdır.
31 MART SEÇİM SONUÇLARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 13/04/2019
Her şeyden önce bu bir genel seçim değildir ve yerel yönetimlerin kendine özgü değişkenleri ve tercih seçenekleri vardır.
BELEDİYE SEÇİMLERİ - 22/02/2019
kendilerini, partilerin ve programlarını ve projelerini halka anlatıp oy isteyecekler.
FAZIL SAY KONSERİ - 22/01/2019
Sanatçılar üzerinden siyasi gerilim oluşturmak yöntem olarak çok denendi. Başarılı da oldular.
DÜNYA DENGELERİ YENİDEN KURULURKEN - 27/12/2018
Birinci ve ikinci Dünya savaşı sonrası dünyamız.
AYAĞA KALK SAKARYA - 18/12/2018
Türkün Gücü...
KAŞIKÇI CİNAYETİ - 10/12/2018
Kaşıkçı cinayeti sadece bir cinayet değildir.
ÇADIR ÇÖKER Mİ? - 03/12/2018
Türkiye çökertilmek istenin bir ülke.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI