http:www.yenidogruhaber.com
 

M. İlyas SUBAŞI

M. İlyas SUBAŞI
muhsinilyas@gmail.com
ADAM ATATÜRK SATIYOR, ALIR MISINIZ?
04/02/2019

 

 

 

      Kadir Mısıroğlu, Atatürk kitabı yazsa, acaba kaç kişi alırdı? Merak ederim doğrusu. Onun cumhuriyetin ilk yıllarındaki bazı olumsuzlukları gündeme getirmesine ateş püskürenler, hatta hasta yatıyorken Diyanet İşleri Başkanı’nın geçmiş olsun ziyaretine gitmesi yüzünden ayağa kalkanlar, bir şahsın, hiçbir kaynağa dayandırmadan intihal yoluyla derlediği bir kitaba 2.500 lira parayı verme yarışına girmeleri, bizde zihniyet çürümesinin çok çarpıcı bir örneğidir.
           

      Ha, bunu derken Mısıroğlu’nun yanlışını onaylıyor muyuz? Elbette ki değil. Mademki o Atatürk’e mesafelidir, onun böyle bir kitap yazması nasıl mümkün değilse, Atatürk’ü sevdiklerini söyleyenlerin onu ticaret malzemesi yapılması da o kadar çirkindir ve kendi ahlaki ilkeleri açısından o kadar imkansız olmalıydı! 

          

      Kimsenin yazdığına, yayınladığına karışmak gibi bir hakkımız yok. Ancak, bu ülkede kendinden olmayanlara saldırma aracı olarak gördükleri yayınlar üzerine konuşurken, böyle bir kitaba 2.500 lira gibi bir parayı ödemeleri, acaba Atatürk sevgisine mi dayanıyor, yoksa kendi kampındakilere destek gayretine mi?

     

      Bu kitap olayından sonra, yazarın yandaşlarına baktım, bazıları hafif esprilerle geçiştirmişler. Ciddi olarak eleştiren pek olmamış. Aynı şeyi, sözün başında söylediğim Mısıroğlu yapsaydı neler olurdu bir bilseniz. Zihniyet körlüğü bu olsa gerek.
           

      Atatürk sadece bu tür insanların lideri değildir. O mevcut kimliğiyle artık tarihteki yerini almış bir Türk büyüğüdür. Kendilerine menfaat sağlamak için onun istismar edilmesi ahlaki bir olay mıdır? Buna hem yazarlık, hem aydın olma, hem de piyasa açısından bakarak yorum getirmek gerekiyor. Sürekli; ‘Din Ticareti’ şablonunun kullananlar, acaba ‘Atatürk Ticareti’ için ne diyecekler? Meraka değer doğrusu!
  

 223 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

“BU NESLİN HİÇ Mİ KUSURU YOKTU?” - 20/01/2019
insanlar aramızdan çekilmiş olmasına rağmen, düşünceleri hala ayaktadır.
‘YEDİ GÜZEL ADAM’ MI, ‘YEDİ ÖZEL ADAM’ MI? - 14/01/2019
Cahit Zarifoğlu; ‘Yedi Güzel Adam’ diye bir kavram ortaya attı.
SEYİT AHMET ARVASİ - 10/01/2019
Dünyada iki Türk kalsa birisi benim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI