http:www.yenidogruhaber.com
 
H.Gül ŞİMŞEK
hgulsimsek@icloud.com
HANGİMİZ ENGELLİ?
07/05/2019

 

            Parkta çocuğumun oynamasını izlerken karşı masada kalabalık bir grup dikkatimi çekti. Yalnız benim değil çevrede bulunan birçok kişinin de dikkatini çekiyorlardı.

          Yaşları itibariyle parkta oynamak için oldukça büyük olan bu gençler, olması gerekenden çok daha yüksek sesle konuşup güldükleri için dikkatleri üstlerine toplamışlardı.

          Biraz takip ettikten sonra zihinsel engelli olduklarını anladım. Fakat bu sağlık problemlerine rağmen güya zeki olan birçok insandan çok daha duyarlı ve saygılı oldukları beni çok etkiledi.

          Salıncaklara gittiğimizde içlerinden biri sallanıyordu ve geldiğimizi fark ettiği anda istersen kalkabilirim diye çok kibar bir şekilde salıncağı bırakmayı teklif etti. Daha önce birçok kez sağlıklı görünen gençlerle karşılaşıp uzun süreler bekledikten sonra biz salıncağa binmek için teklifte bulunduğumuz için bu durum beni bayağı düşündürdü.

          Bu gençlerin gitme zamanları gelmiş olacak ki kamelyalarını toparlamaya başladılar. Bütün çöpü toparlayıp çöp kutusuna dikkati bir şekilde boşalttıktan sonra etrafa taşan birkaç peçeteyi de toparlayıp etrafı buldukları gibi bırakıp sessizce uzaklaştılar.

          Arkalarından bakarken “acaba hangimiz engelliyiz” diye düşünmeden edemedim. Aynı kamelyada çay içip çekirdek çitleyen nice insanları defalarca pisliklerini bırakıp giderken görmüştüm. Üstüne üstlük “nasıl olsa temizlik görevlisi var, temizlesin” dediklerini bile işittiğim olmuştur.

            Zihinsel engelli bu kardeşlerimi ve eğitmenlerini tebrik ediyor, engelsiz insanlarımızın da bu kardeşlerimizin olumlu davranışlarını örnek almalarını temenni ediyorum. 


249 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KURTULUŞ - 15/06/2019
Kurtuluş anneannemlerin oturduğu kooperatif evlerinin adıydı.
HAYALLER, TERCİHLER, HAYATLAR! - 27/05/2019
Peki daha birkaç yıllık geçmişi olan sosyal medya platformları yokken ne yapıyorduk? Bence değişen pek bir şey yoktu.
SEVGİ - 14/05/2019
Tabi ki her anne çocuğunu çok sever de bu “çok” kelimesinin anlamı hepsinde aynı mıdır?
TÜRK’ÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM! - 25/04/2019
Türk’üm diye başlıyorduk. Ne demekti Türk olmak? Yıllar önce Ulu Önder ATATÜRK “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözüyle anlamını açıklamıştı. Ne de olsa millet olmak, ancak hissederek ve dile getirilerek anlatılabilirdi.
BALIKLI GÖL - 10/04/2019
Şanlıurfa’ya gidiş amacımız Balıklı Göl’ü görmekti. Bu göl hakkında birkaç efsane duymuştum fakat bana inancım itibariyle de mantıklı gelen şeklini şu şekilde özetleyebilirim:
BAHARIN SESİ - 25/03/2019
Daha birkaç gün öncesinde; filizlenen gülleri ve tomurcuklanan kayısı ağaçlarını görüp umut ve mutlulukla dolmuştu içim. Fakat bu çıt çıt sesleri beni benden almıştı.
GİZLİ KALMIŞLAR - 20/03/2019
Etrafımız gizli kalmış insanlarla dolu.
KADIN! - 12/03/2019
Kadın doğurganlığıyla toprak gibidir.
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI