http:www.yenidogruhaber.com
 

Selim TUNÇBİLEK

Selim TUNÇBİLEK
selimtuncbilek@yenidogruhaber.com
İSTANBUL’DA SEÇİMLER NİÇİN YENİLENİYOR?
15/05/2019

 

 

                31 Mart yerel seçimlerinde tüm Türkiye olarak oylarımızı kullandık ve tercihlerimizin neticesi olarak şehirlerimizi yönetecek belediye başkanlarımızı seçtik. Ülke genelinde ağırlıklı olarak AK Parti belediye başkanlıklarının çoğunluğunu alarak seçimden iki güçlü ittifaktan Cumhur ittifakı başarı ile çıkarken daha önce AK partili belediye başkanları tarafından yönetilen bazı büyükşehirlerimizde CHP’li belediye başkan adayları seçimi kazandılar. AK Parti sadece İstanbul değil Ankara da dahil olmak üzere pek çok şehirde seçim sonuçlarına itiraz etti. Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle “çete” olan YSK tüm partilerin sonuçlara itirazını değerlendirerek İstanbul dışında sonuçların geçerli olduğunu açıklayarak başkanların görevlerine devam kararı verdi. AK Partide diğer illerdeki  sonucu kabul ettiğini büyük bir olgunluk içinde kamuoyuna duyurmuş oldu. İstanbul’da ise YSK hukuki bir süreç sonucunda seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Bu karar gereği İstanbul ilimizde vatandaşlarımız büyükşehir belediye başkanının belirlemek için 23 Haziran’da tekrar seçime gidecek. Hukuki bir süreç olan bu sonuca yani seçimlerin yenilenmesi kararına nasıl geldik bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. İstanbul’da seçimler yenilenmeden seçmenin tercihinin ne olduğu doğru olarak tayin edilemez miydi? Elbette ki edilebilirdi. Nasıl mı? Oyların tamamı yeniden sayılarak seçmen tercihi belirlenebilirdi. Peki, bu yol niçin tercih edilmedi?

YSK adı üzerinde yüksek yargı organlarımızdan biri. Bu organın diğer şehirlerde vermiş olduğu kararlara tüm partiler niçin itibar ediyor da İstanbul kararına etmiyorlar. Zira partiler kendi kararlarının YSK çıkmasından memnuniyet duyuyorlar, aksi karar çıkmışsa “çete” vs. gibi suçlamalarla Yüksek yargı organlarımızı haksız ithamlara tabi tutuyorlar. Oysa partiler yeterince demokrasiye içlerine sindirebilmiş olsalardı bütün bunlar yaşanmamış olabildi. Bazı siyasi partilerimizin özelliklede CHP’nin demokrasi anlayışının sorunlu olması neticesinde İstanbul seçimleri yenilenmek zorunda kalınmıştır. Nasıl mı? İzah edeyim.

İstanbul’da 31 Mart seçimleri sonucu oyların sayımının bitmesiyle YSK CHP adayının önde olduğu gerekçesiyle mazbatasını bu adaya vermiştir. Bu aday İstanbul’u 21 gün seçilmiş belediye başkanı sıfatıyla yönetmiş ve üç kez belediye meclisini toplayarak çalışmalarını belediye başkanı sıfatıyla yürütmüştür. Lakin seçim sonuçlarına ilişkin çeşitli partilerin itirazları bu zaman zarfında sürmekteydi. AK Parti İstanbul’da bütün oyların yeniden sayılmasını talep etmiş bu talebini YSK’nın ilgili organına iletmiştir. CHP ise İstanbul’da oyların tamamının yeniden sayılmasına itiraz etmiştir. İlgili organ ise CHP’nin bu talebini yerinde bularak oyların tamamının sayılmasını reddetmiştir. AK Parti il bazında yürüttüğü demokratik haklarından bir sonuç elde edemeyince YSK’ya olağanüstü karar için başvuruda bulunmuş YSK bu başvuruyu yapılan tüm itirazlar çerçevesinde değerlendirerek ilçe ve il seçim kurullarının çalışmalarının tamamlanmasını beklemiştir. İlçe ve il seçim sonuçlarının itirazlar bağlamında çalışmasını tamamlaması sonucunda aradaki fark ciddi oranda kapanmış ve sondajlama suretiyle yapılan bu çalışmaların neticesinde hukuki bulgular seçim sonuçlarını değiştirecek düzeyde görülmesi sonucunda İstanbul seçimlerinin YSK’ca yenilenmesine karar verilmiştir. Şayet CHP demokrasiyi içine sindirebilmiş olsa ve tüm oyların yeniden sayımına itiraz etmeyerek oyların yeniden sayımı sağlamış olsaydı İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine gerek kalmadan tüm partiler sonuçları kabullenmiş olacaklardı. Bunu AK Parti sözcüleri ve özellikle Cumhurbaşkanı “YSK’dan ne karar çıkarsa baş tacı ederiz.” Diyerek dile getirmişlerdir.

İstanbul tüm oyların yeniden sayılmasına itiraz eden CHP tutumu yüzünden tekrar seçime gitmektedir. Bunun bilinmesinde fayda var. Bu durumun göz ardı edildiği kanaatini taşıyorum. CHP kendi adayının seçimi kazandığından şayet eminse tüm oyların sayımına niçin itiraz etmiştir? Asıl cevaplanması gereken soru budur. Sandık kurullarında millet ittifakının yani CHP’nin sayısı daha fazladır. O halde CHP oyların tekrar sayılmasına neden engel olmuştur? Seçimi yenilemek yerine oyları yeniden saysaydık daha iyi olmaz mıydı? CHP kullanılmış oyların yeniden sayımını hangi sebepten ötürü istememiştir? Bu, CHP yönetiminin cevaplaması gereken en önemli sorudur. Yoksa 31 Mart’ta sandıkta zaten kaybettiklerini CHP organları kesin olarak biliyorlar mı? Ben bildikleri kantindeyim. O halde Haziranda İstanbul seçimlerinin sonuçları şimdiden belli demektir.  Tabii oylar birileri tarafından yine çalınmazsa.

Sonuç olarak her parti demokrasiye ve seçmen iradesine saygı duyarak en azından 23 Haziran seçimlerinde sadece kendi oyuna değil tüm partilerin oyuna sahip çıkmalıdır. Yoksa hırsız bizimse hırsızlık saymamak demokrasinin çürümesine, kokuşmasına yol açar. Dikkatli olmamız gereken asıl mesele bu olsa gerek? Siz ne dersiniz öyle değil mi? Seçmen iradesine saygı duymak siyasi partilerin içlerine sindirmesi gereken demokrasinin gereğidir. Lütfen dikkate alınız.134 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İYİLİKTEN YANA İNSAN YETİŞTİRMEK - 03/05/2019
Kalıcı kimliğim Selim Tunçbilek ve yazdıklarımdır.
31 MART SEÇİM SONUÇLARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ - 13/04/2019
Her şeyden önce bu bir genel seçim değildir ve yerel yönetimlerin kendine özgü değişkenleri ve tercih seçenekleri vardır.
BELEDİYE SEÇİMLERİ - 22/02/2019
kendilerini, partilerin ve programlarını ve projelerini halka anlatıp oy isteyecekler.
CEHALET KUTSANIYOR - 28/01/2019
Mustafa Kemal Atatürk bu toplumun tamamının ortak değeridir.
FAZIL SAY KONSERİ - 22/01/2019
Sanatçılar üzerinden siyasi gerilim oluşturmak yöntem olarak çok denendi. Başarılı da oldular.
DÜNYA DENGELERİ YENİDEN KURULURKEN - 27/12/2018
Birinci ve ikinci Dünya savaşı sonrası dünyamız.
AYAĞA KALK SAKARYA - 18/12/2018
Türkün Gücü...
KAŞIKÇI CİNAYETİ - 10/12/2018
Kaşıkçı cinayeti sadece bir cinayet değildir.
ÇADIR ÇÖKER Mİ? - 03/12/2018
Türkiye çökertilmek istenin bir ülke.
 Devamı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.68495.7077
Euro6.28036.3054
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI