http:www.yenidogruhaber.com
 

Osman Aytekin

Osman Aytekin
aytekin@yenidogruhaber.com
DOĞRULUKLA YÜCELMEK
06/10/2019

 

   Yalan olmayan gerçek olan, baştan sona yönü değişmeyen zaman, mekân değişse de hep aynı kalan. Bu ifadeler doğruyu gösterir.

   Doğruluk insana göre değişiyorsa orada bir yanlış var demektir. O insanın söz ve davranışlarına, yaptıklarına bakılmalıdır.

    Doğruyu veya doğruları nasıl görülüyor?

    Kendi çıkarına, ideolojisine, partisine, kariyerine veya ortaya çıkmayacağını sandığı gerçeği söylemediğinden, söyleyemediğinden dolayı mı doğrular yanlış kulvarda aranıyor?

   Öyle ise şayet o fert hem kendini hem de kendine inananı kandırıyor demektir.

    Doğru her yerde doğrudur. Bunun başka bir yolu yok!

    Günümüzde en fazla da doğrular siyaset alanında ve ticaret ekseninde söylendiğini ve kabul gördüğünü söyleyebiliriz. Başka alanlarda da doğrular birer yalan makinesi haline getiriliyor.

   Maalesef doğru olmak yerine çarpıtmayı, takiye yapmayı, dolambaçlı yollara sapmayı, konu değiştirmeyi pek seviyoruz.

    Doğrunun insan hayatında yaşadıklarıyla ilgisi vardır. Her alanında. Göz doğruyu görür fakat düşünce sakat olunca o objektif geçerliliğini öteler. Sübjektif hissiyat devreye girer.

   Doğruluktan kaybedilecek bir şeyler yoktur. Kendine zarar verecek diye yalan, yanlış konuşmak, yapmak kişiye kısa vadede yarar sağlasa da sonuç olumsuzlukla biter.

   Fert için itibar, güven telkin etmek, fikrine danışılacak konumda olmak, adil olunduğunun bilinmesi ne kadar da onur verici, güzel ve yerinde bir davranıştır.

    Doğruluk temelinde; saf, önyargısız, dinleme, anlama ve değer verme, eşit görme, adil olma gibi güzel unsurları barındırır.

   Doğruluk sonradan kazanılır mı?

   Biraz zor olmakla birlikte gerçekleri gören, algılayan, idrak eden, nedamet duyan ve vicdan rahatsızlığı içinde olanlar için böyle bir kazanım elde edilebilir. Ancak önyargılı kimseler için bu pek de mümkün değildir. Hele hele fikri sabitler için hiç değildir.

   Doğruluk nerede ve nasıl başlar ve nasıl biter?

   Her fert eğer güzel ve iyi işler yapmak istiyorsa doğru olmak durumundadır. Dolayısıyla işe baştan başlanmalıdır. Aile içinde bireylere baskı yapılmadan, eğitim ve terbiye merkezli adil, şeffaf bir yönetim gösterilerek sonuca gidilir. Her istenileni yapamayan aile büyükleri yaptıklarının ve yapamadıklarının zamanı gelince karşısına birer duvar öreceğini bilmelidirler. Unutulmaması gereken çocukların büyükleri izledikleridir. Büyükleri örnek aldıklarıdır. Davranışlar çocuklar için birer modeldir.

   Zorda kalmamak için bazı şeyler ertelenebilir. İmkâna bağlı nedenler ve zamanında söylenmeyen gerçekler açığa çıktığında her şey mahvolabilir.

   Yalanları mubah görmek doğru adına zarar verir. Küçük de olsa yalanları tatlı yalanlar olarak nitelemek yalanı meşrulaştırır ve doğru fikirlerin gelişimini engeller. Başkalarının yalan yanlışları üzerine bina kuruyorsanız doğru da olsanız binanız hasar alır ve çöker. Yalanlar zamanı gelince bir yelpaze gibi açılır önünüze; geride güzel şeyler bırakmalı...

     Doğruluk bir hazinedir, define kazılarak hazine bulunmaz! Doğru olanı araştırmalı ve o yönde bir çalışma içinde bulunmalıyız.

     Eleştirinin de doğru ve yalan, yanlışla bir ilişkisi bulunmaktadır. Eleştiri mekanizması doğru çalışmazsa her yanlış doğru sanılır ve bir arpa boyu yol alınmaz. Doğru ve yerinde yapılmayan eleştiri kişiye bir fayda sağlamaz. Eleştiri yaparken objektif olunmalı, eğrisi, doğrusu söylenmelidir.

   Her doğru her yerde söylenmez. Tamam, ama böyle bir durum bize zarar vermemelidir. Gerektiğinde konuşmasını ve susmasını da bilmeliyiz.

   Doğruluk; riyadan, yalandan, yanlıştan, hatadan, çıkardan, baskıdan, zorbalıktan, öfkeden, tehditten, algıdan, saldırıdan, arsızlıktan, edepsizlikten, namussuzluktan, kötü düşünceden, iftiradan, aldatmadan, korumadan, kayırmadan, takiyeden, münafıktan, hileden, desiseden, dikta ettirmekten daima zarar görür.

   Hâlbuki doğru olanı yapmak bireye kısa vadede zarar verse bile o kişiye itibar kazandırır. Güven duygusu oluşturur. Toplumda sevilen ve sözü dinlenen, iyi fikir ve davranışlarıyla da takdir edilen biri haline getirir. Kişi iyi, güzel ve doğru işler yaptığı müddetçe daima iyi anılır. Görüşüne başvurulur.

  Bir fert için en güzel şey musalla taşına konulduğunda candan, samimi olarak “Allah razı olsun, Allah rahmet eylesin iyi bir kişiydi” denilmesidir.

   Kişiler yaşadıkları müddetçe mübarek olmaya çalışmalılar. Doğruluk her ferdi yüceltir, onurlu yapar.  Her ferdin asil olması zordur ama doğru olabilir. Yaşadığı ve öldüğünde hayırla anılmak iyiliğin, güzelliğin, yardımseverliğin doğruluğun bir ölçüsüdür.

  10 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BU TOPRAKLARIN SESİ BİR “AVŞAR” BEYİ - 09/05/2019
Mehmet Avşar Hoca; milliyetçi, mukaddesatçı, eğitimci, vatan-millet-memleket sevdalısı biridir.
“BEN ANADOLUYUM” DİYEN SES! - 08/04/2019
“Ben Anadoluyum” şiirini gençlik olaylarının en ateşli zamanlarında, ilk gençlik yıllarımda bir kasette dinlemiştim.
GARİP SEVGİLER - 09/03/2019
Sevgilerde başarılı olmanın yollarında inanç, feragat, fedakârlık, alçak gönüllülük vardır. Bütün bunlar topyekûn bir güzel hayatı mümkün kılar. Sevgide bu iradenin içinde yerini alır.
GÜZEL BİR AİLE - 10/02/2019
Toplum hayatında çocuklarına fazla zaman ayıramayan aileler de vardır. Çocukların iyi yetişmelerini her aile elbette arzu eder, gayret eder ve ister.
HASAN ALİ YÜCEL’E GÖRE OKUMAK - 28/01/2019
Kitap ve okumaya değer veren bir isim olan Hasan Ali Yücel “Pazartesi Konuşmaları” isimli kitabında kültüre ve okumaya dair güzel fikirlerini görmek mümkündür.
“ORADA” YAŞAMANIN GÜZELLİĞİ - 16/01/2019
Hepimiz hayal ederiz. Hayal bazen uykularımıza girer, düşlerimizi harekete geçirir.
RENKLİ SİMALARDAN BİRİ - 29/12/2018
Renkli simalarımızdan Genç Osman üzerine.
ŞİİR NASIL YAPILIR - 18/12/2018
Şiirin nasıl yapılamayacağını anlatan bir eser.
DAVET ROMANI ÜZERİNE - 13/12/2018
Hukuk bağlamında Davet Romanı
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
KİRALIK EV
SİZE AYRILDI